Jaki peeling wybrać - cukrowy czy solny?

Chcesz wykonywać peeling ciała, dłoni albo stóp w swoim gabinecie lub nail barze, ale nie wiesz jaki kosmetyk wybrać do zabiegów? Poniżej przedstawiamy możliwości zastosowania peelingu cukrowego i peelingu solnego Balsamique oraz podstawowe różnice pomiędzy składem, działaniem i przeznaczeniem naszych kosmetyków.

Zarówno peeling cukrowy, jak i solny to kosmetyki oparte na naturalnych składnikach złuszczających, oba stanowią rodzaj peelingu mechanicznego. Peeling mechaniczny usuwa martwy naskórek na skutek tarcia, w odróżnieniu od peelingu enzymatycznego stosowanego jak maseczkę. Masaż peelingiem solnym lub cukrowym wykonujemy zawsze w sposób delikatny, a o sile całego zabiegu decydować tu będzie rodzaj składnika bazowego. Peelingi mechaniczne nazywane są czasem również z języka angielskiego scrubami.

Kryształki soli są większe niż kryształki cukru, dlatego zabieg peelingiem solnym usuwa martwy naskórek w sposób intensywniejszy. Peelingów solnych nie stosuje się na cienką i delikatną skórę twarzy. W przypadku peelingów cukrowych warto przed zastosowaniem upewnić się, czy producent sugeruje stosowanie scrubu na ciało i twarz, czy tylko na ciało. Poza tym warto sprawdzić w opisie produktu, jaki rodzaj cukru został zastosowany w recepturze. Cukier trzcinowy, zwany inaczej brązowym, częściej pojawia się w kosmetykach profesjonalnych, cukier biały jest delikatniejszy, dlatego częściej wykorzystuje się go w recepturach preparatów do domowej pielęgnacji. Zdarzają się jednak na rynku nawet peelingi do twarzy z cukrem trzcinowym. Ich stosowanie zwłaszcza po raz pierwszy wymaga ostrożności i dużego wyczucia.

Intensywność zabiegu na ciało można też regulować poprzez zwilżenie skóry przed aplikacją kosmetyku. Jeśli zastosujemy peeling cukrowy na mokro, jego działanie będzie jeszcze delikatniejsze, ponieważ woda będzie rozpuszczać cukier podczas masażu ciała. Natomiast gdy nałożymy scrub cukrowy na suchą skórę, zabieg będzie intensywniejszy. Miejsca na ciele, gdzie skóra jest bardzo sucha, a warstwa zrogowaciałego naskórka widoczna, warto zatem peelingować na sucho, pozostałe partie ciała - według potrzeb. Jeśli wykonujemy zabieg w gabinecie, klient zazwyczaj oczekuje mocniejszych efektów niż w domowym SPA, więc stosowanie peelingu cukrowego na suchą skórę całego ciała cieszy się większym powodzeniem. W przypadku potrzeby mocnego złuszczenia - sięgnijmy po peeling solny. W domowym zaciszu peeling wykonywany 2-3 razy tygodniowo może być z powodzeniem nakładany na mokrą skórę pod prysznicem.

Peeling solny to także ulubieniec pedikiurzystek i podologów. Najchętniej kosmetyk ten jest stosowany na dolne partie ciała i plecy, ale w nail barach to podstawowy produkt do złuszczania skóry na stopach. W mani SPA zazwyczaj zadowolimy się peelingiem cukrowym, po wykonaniu którego możemy zostawić go jeszcze na dłoniach przez maksymalnie 15 minut. Dłonie można po peelingowaniu otulić ciepłym kompresem z ręcznika, by wspomóc wchłanianie składników odżywczych kosmetyku. Natomiast w przypadku stóp najlepiej sprawdzi się intensywny peeling solny.

Dobre peelingi do ciała po zastosowaniu zostawiają skórę nie tylko zrelaksowaną, ujędrnioną i promienną, ale i odpowiednio odżywioną i nawilżoną. W spisie składników możemy spradzać, jaka substancja bazowa decyduje o tym efekcie. Zazwyczaj będzie ona podana tuż po pierwszym składniku złuszczającym (odpowiednio po cukrze - Sucrose lub w peelingu solnym po soli - Sodium Chloride). Ze spisu składników dowiemy się też, czy cukier lub sól to jedyny składnik złuszczający. Obok niego mogą pojawić się np. zmielone pestki, w składnie podane jako „Seed Powder”. Znajdziesz je np. w peelingach cukrowych Balsamique. Dobroczynne działanie zabiegu złuszczającego może wspomóc również stosowanie przez producenta kosmetyków naturalnych ekstraktów roślinnych.

Ważną cechą peelingu do ciała jest także jego zapach. Często pomaga on wprowadzić podczas zabiegu pożądaną atmosferę. Kosmetyki z dodatkiem perfum z powodzeniem stosuje się w zabiegach ciała, by skóra pachnąć jeszcze długo po wyjściu z gabinetu pozwalała przywołać relaksujące chwile. Część rytuałów SPA możemy komponować również w oparciu o tę samą lub wiodącą nutę zapachową. Przykłady? Po zastosowaniu peelingów solnych Balsamique wykonujemy masaż balsamem, oliwką lub nawet świecą o zapachu melonowym lub zielonej herbaty. Zwłaszcza solne scruby z prostym składem warto wzbogacić o wykończenie preparatem aktywnym. Peelingi cukrowe posiadają najczęściej bazę z naturalnych olei, maseł, czy wosku. W takim wypadku można pozostawić je na skórze nieco dłużej, by zadziałały jak odżywczy kompres po eksfoliacji. Jeśli klient ma ochotę na rytuał z masażem, to zabieg apetycznie pachnącym peelingiem marcepanowo-malinowym możemy zakończyć masażem balsamem lub oliwką z linii Raspberry, a cytrusowo-ziołową linię kosmetyków do masażu Body Care połączymy z kolei z peelingiem cukrowym Orange & Vanilla.

Peelingu wykonanego w domu nie da się porównać z tym wykonanym w gabinecie przez profesjonalistę. Peeling zabiegowy przewyższa peeling DIY (ang. „do it yourself”) bogactwem składu i techniką aplikacji. Dotyk i masaż wykonany przez drugą osobę, zwłaszcza taką z odpowiednimi kwalifikacjami stanowi doznanie zgoła inne od automasażu. Oczywiście gdy czas nie pozwala nam na wizytę u masażysty czy fizjoterapeuty, albo gdy nasz ulubiony salon jest tymczasowo zamknięty, nie pozostaje nam nic innego jak zrobić sobie domowe SPA. Można skusić się na peeling z produktów dostępnych w kuchni. Wśród domowych przepisów na peeling przeważa ostatnio kawa. Kuchenne SPA może nam dostarczyć również inne składniki złuszczające: wiórki kokosowe, płatki owsiane, sodę oczyszczoną, czy startą skórkę cytryny. Pamiętamy jednak, że kosmetyki wykonywane samodzielnie w domu to rodzaj eksperymentu na własnej skórze na własne ryzyko, podczas gdy preparaty zarejestrowane jako kosmetyki przechodzą przed wejściem na rynek stosowne badania dermatologiczne. Peelingi domowe zużywamy w całości zaraz po ich przygotowaniu lub ewentualnie przechowujemy bardzo krótko (jak jedzenie) w lodówce. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat tworzenia kosmetyków, a chcemy zrobić sobie SPA w domowym zaciszu, możemy wcześniej zamówić profesjonalne peelingi w małych pojemnościach. W sklepie Balsamique znajdziesz peelingi do ciała cukrowe i solne w opakowaniach 80g. Zalecamy, by zużyć je w ciągu kilku sesji lub maksymalnie 6 miesięcy od otwarcia. Małe opakowanie świetnie nadaje się również do zabrania w podróż. Zapach, konsystencja i działanie kosmetyków potrafią tak spodobać się klientom, że prawdziwi amatorzy z czasem sięgają po profesjonalne wielkości peelingów - 450g lub 550g - nawet w domowej łazience!

Zostaw komentarz

Wszystkie komentarz są moderowane zanim zostaną opublikowane